Koty na tapet! „Medycyna kotów. Dermatologia i endokrynologia psów i kotów. Anestezjologia psów i kotów.”
Holiday Inn, Warszawa-Józefów, 30-31 marca 2019 r.


Z racji na ogromne zainteresowanie medycyną kotów w Polsce, zaprosiliśmy eksperta z włoskiej kliniki referencyjnej – dr Tommaso Furlanello. Wydarzenie przyciągnęło ponad 400 lekarzy weterynarii z całej Polski.

Pierwszy dzień konferencji dotyczył wyłącznie kotów. Dr Furlanello skupił się na dwóch chorobach, które są najczęstszymi, choć bardzo podstępnymi przypadłościami tego gatunku – przewlekłej chorobie nerek i nadczynności tarczycy. Bardzo skrupulatnie opisał patogenezę, przebieg i diagnostykę, a także przestawił kompleksowe leczenie, skrojone na miarę dla tych pacjentów. Dr Furlanello podzielił się również ciekawymi przypadkami, które zostały odesłane do jego kliniki referencyjnej z całego kraju, i przypomniał o różnicach w wynikach laboratoryjnych u kotów w odniesieniu do psów. Dzięki temu, po raz kolejny, potwierdził powszechnie znane hasło – „kot to nie mały pies”.

Wisienką na torcie w trakcie sesji chorób kotów okazał się debiut wykładowy lek. wet. Magdaleny Głowackiej z przychodni weterynaryjnej „4 Łapy” w Olsztynie. Pani doktor jest jedną z pierwszych osób w Polsce, które zdecydowały się wypróbować nowatorski sposób leczenia FIP u kotów. Polega on na iniekcjach GC376, substancji chemicznej, która, choć nie jest jeszcze zarejestrowana do leczenia FIP, daje bardzo obiecujące rezultaty. Przypadek kliniczny kotki Gruchy, którą przedstawiła dr Głowacka, z pewnością zainspirował wielu lekarzy do pogłębiania wiedzy na temat tej metody. Okazuje się bowiem, że pacjentka jest do tej pory w remisji, a pierwsze objawy kliniczne (w tym płyn w klatce piersiowej) pojawiły się w listopadzie 2018 roku.

Równolegle do sesji chorób kotów odbyły się sesje chorób trzody chlewnej oraz drobiu. Lekarze weterynarii mieli okazję wysłuchać specjalistów krajowych (prof. dr hab. Zygmunta Pejsaka, dr n. wet. Marcina Śmiałka, dr hab. Katarzyny Domańskiej-Blicharz) i zagranicznych (prof. Jiri Smoli, prof. Thomasa Blahy, dr Ferdinanda Entenfellnera, dr Ad Bakxa, dr Davora Jankovica, dr Klaasa van Akena oraz Arjana Vijge).

W sobotni wieczór odbył się uroczysty bankiet z muzyką na żywo wykonaną przez zespół The Postman – Polscy Beatlesi. Przez całą imprezę towarzyszyła nam Tour de Fundacja, która w ramach swojej rowerowej działalności zbiera fundusze dla dzieci z niepełnosprawnością. Dzięki datkom lekarzy weterynarii i licytacji obrazów przekazanych przez anonimowego darczyńcę, podopieczni fundacji otrzymali aż 15 tysięcy złotych na turnusy rehabilitacyjne!

W niedzielę uczestnicy mogli wybrać jedną z dwóch sesji prowadzonych równolegle: dermatologię i endokrynologię psów i kotów, którą poprowadzili prof. Roman Lechowski, prof. Jarosław Popiel, dr Dorota Pomorska-Handwerker i lek. wet. Joanna Karaś-Tęcza, bądź anestezjologię z wykładami dr. Piotra Skrzypczaka i lek. wet. Roberta Kraczkowskiego.

Serdecznie dziękujemy firmom, które uczestniczyły w naszym wydarzeniu: Vetlab – Polskie Laboratoria Weterynaryjne, Vetiss – Veterinary Imaging and Surgical Solutions oraz księgarni Libermed. Zapraszamy również na nasz fanpage @DechraPolska na Facebooku, gdzie mogą obejrzeć Państwo pełną fotorelację z wydarzenia.

Innowacyjna konferencja dermatologiczno-endokrynologiczna! „Dermatologia i endokrynologia psów i kotów”
Airport Hotel Okęcie, Warszawa 14-15 kwietnia 2018 r.


4
genialnych wykładowców, 12 godzin nauki, 35 punktów edukacyjnych, 50 pytań, 220 uczestników – tak po krótce można podsumować warszawskie wydarzenie dermatologiczno-endokrynologiczne. Do hotelu Airport Okęcie zjechali lekarze weterynarii z całej Polski, aby wysłuchać wykładów znanych polskich prelegentów oraz gościa specjalnego z Belgii – dr. Jana Deqlercka.

Pierwszego dnia dr Jan Deqlercq i lek. wet. Joanna Karaś-Tęcza przybliżyli problem otitis externa u psów i kotów. W ciągu 6 godzin szczegółowo przedstawili przyczyny występowania chorób uszu, sposoby przygotowania kanału do leczenia oraz metody terapii dopasowane do różnych przypadków klinicznych, podkreślając jednocześnie kluczową rolę wyniku badania cytologicznego. Uczestnicy mieli możliwość porównania przypadków dermatologicznych występujących w Belgii i w Polsce oraz różnych podejść klinicznych specjalistów.

Lekarze, którzy zgłosili chęć udziału w uroczystej kolacji, w sobotę wieczorem uczestniczyli w wycieczce niczym z „Back to the Future”. „Ogórek”, czyli autobus Jelcz, o godzinie 19.30 z 52 lekarzami weterynarii na pokładzie wyruszył historyczną trasą po Warszawie, a celem wycieczki była libańska restauracja na Pradze – Le Cedre 61. Huczna zabawa, przy uwodzicielskim pokazie tancerek brzucha, trwała do późnych godzin nocnych.

Sesja endokrynologiczna w drugim dniu konferencji została poprowadzona przez wybitnych profesorów: Romana Lechowskiego z SGGW w Warszawie i Jarosława Popiela z UP we Wrocławiu. Wykłady na temat nowego podejścia do niedoczynności tarczycy, zespołu Cushinga i choroby Addisona uczestnicy odebrali z ogromnym entuzjazmem. Wisienką na torcie  były dwie prezentacje uczestniczek – laureatek konkursu dotyczącego najciekawszego przypadku choroby Addisona – lek. wet. Marty Folmer i lek. wet. Agaty Malesy z przychodni LOVET oraz lek. wet. Anny Bielskiej.

Innowacyjnym rozwiązaniem, użytym prawdopodobnie po raz pierwszy na konferencji weterynaryjnej w Polsce, była przygotowana przez nas aplikacja, w której uczestnicy mogli m.in. zadawać pytania prelegentom, dzielić się zdjęciami z wydarzenia, komunikować się między sobą oraz zgłaszać problemy i uwagi organizatorom. Szczególnie dużym zainteresowaniem cieszyła się możliwość zadawania pytań – użycie aplikacji najprawdopodobniej przełamało barierę związaną z tremą. Dowodem na to była ilość pytań zadanych wykładowcom – ponad 50! Uczestnicy wzięli również w foto-konkursie na najlepsze „selfie” z wykładowcą bądź pracownikiem firmy Dechra – laureatom rozdaliśmy ponad 50 dermokosmetyków! Niezależnie od wyniku konkursu każdy otrzymał słodki upominek – czekoladę belgijską z przesłaniem firmy, czyli „Time to change”!

Oprócz wykładów i konkursów z nagrodami, uczestnicy mieli możliwość zakupu podręczników w księgarni Libermed oraz zapoznania się z ofertą profesjonalnego laboratorium weterynaryjnego Vetlab.

Galeria

Niezapomniane wydarzenie „Endokrynologia i dermatologia psów i kotów”
Hotel Warszawianka, Jachranka 22-23 kwietnia 2017 r.


Konferencja zgromadziła 160 lekarzy weterynarii z całej Polski, którzy mieli przyjemność wysłuchać wykładów wybitnego specjalisty w zakresie endokrynologii weterynaryjnej, prof. Iana Ramseya z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu w Glasgow. Prof. Ramsey jest ekspertem z wieloletnim doświadczeniem klinicznym w zakresie diagnostyki i leczenia chorób Addisona i Cushinga. W trakcie sesji zagłębił się on w tematykę diagnostyki i najnowszych osiągnięć medycyny w zakresie obu wspomnianych chorób. Tematem szczególnej wagi dla wielu zgromadzonych lekarzy weterynarii była choroba Addisona, która pomimo ciągłego postępu medycynywciąż jest dużym wyzwaniem, stwarzającym spore problemy w zakresie poprawnej diagnostyki. Wynika to w znacznej mierze z podobieństwa jej symptomów do wielu innych znanych chorób. Profesor w oparciu o przypadki kliniczne, opowiedział o objawach, różnicowaniu, diagnozie i leczeniu choroby Addisona. Przy okazji prelekcji przedstawiono jedyny dostępny na polskim rynku produkt weterynaryjny służący do leczenia tej choroby – Zycortal (piwalan dezoksykortonu).

Niedziela była okazją do zaprezentowania najnowszych osiągnięć w zakresie dermatologii. Tym razem zgromadzeni uczestnicy mogli wysłuchać wykładów rodzimych prelegentów. Swoją wiedzą i doświadczeniem podzieliła się z zebranymi lek. wet. Joanna Karaś-Tęcza, która na co dzień zajmuje się trudnymi i nietypowymi przypadkami dermatologicznym w swoim Gabinecie „Dermawet”. Temat wykładu: W dobrym miejscu i o dobrej porze, czyli przypadki kliniczne, których bez terapii miejscowej wyleczyć nie można stał się okazją do zaprezentowania niebanalnych i niezwykle ciekawych przypadków, w zakresie których można było usłyszeć o kryteriach wyboru, formy, miejsca, długości i częstotliwości stosowania terapii miejscowej w dermatologii. Dopełnieniem pierwszego wystąpienia był wykład ostatniego z prelegentów, dr. hab. n. wet. Jarosława Popiela, prof. nadzw. z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Zaprezentował on, korzystając z doświadczeń zdobytych w swojej codziennej praktyce, kolejne interesujące przypadki kliniczne. Dzięki wykładom ekspertów uczestnicy mieli szansę dokładnie przeanalizować omówione problemy skórne występujące u psów i kotów.

Galeria