PRELEGENCI

dr n. wet. Piotr Skrzypczak
Absolwent Wydziału Weterynaryjnego we Wrocławiu. Od 1990 roku pracownik Katedry i Kliniki Chirurgii Weterynaryjnej macierzystej uczelni. Po obronie pracy doktorskiej w 1997 zatrudniony na stanowisku adiunkta. W roku 2000 uzyskał tytuł specjalisty z zakresu chirurgii weterynaryjnej.
Autor i współautor ponad 150 artykułów i doniesień w materiałach kongresowych polskich i zagranicznych. Dydaktyk i klinicysta pracujący przez większość swojego życia zawodowego na sali operacyjnej. Uczestnik wielu naukowych projektów badawczych, spotkań szkoleniowych oraz warsztatów praktycznych dla lekarzy weterynarii.
Główny zakres zainteresowań zawodowych obejmuje szeroko pojęte zagadnienia dotyczące anestezjologii, torakochirurgii i endoskopii małych zwierząt.
Hobby – historia anestezjologii.

lek. wet. Robert Kraczkowski
Członek Association of Veterinary Anesthesist, International Veterinary Academy of Pain Management, Association of Exotic Mammal Veterinarians, przewodniczący Sekcji Anestezjologii Polskiego Stowarzyszenia Lekarzy Weterynarii Małych Zwierząt. W 2009 roku ukończył Technikum Weterynaryjne we Wrześni. Następnie rozpoczął studia na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Naukę kontynuował na Uniwersytecie Medycyny Weterynaryjnej w Wiedniu (Veterinärmedizinische Universität Wien). W czasie studiów odbył kilkunastomiesięczny staż w Anaesthesiology and Perioperative Intensiv-Care Medicine VetMedUni Vienna. Następnie jako stażysta praktykował w Klinice Małych Zwierząt, Koni i Przeżuwaczy na Wydziale Weterynaryjnym Freie Universität w Berlinie.
Jeszcze w trakcie studiów odbywał praktyki w wielu Zakładach Leczniczych dla Zwierząt w Polsce i różnych placówkach zagranicznych (praktyki weterynaryjne, hodowle i fermy). Od 2007 roku pracował jako technik weterynarii, opiekując się pacjentami w trakcie znieczulenia, schroniskach dla zwierząt i fermach. Uczestniczył w kilkudziesięciu krajowych i zagranicznych kursach, szkoleniach i konferencjach, między innymi: Conference of The Association of Veterinary Anaeshetists ‒ Berlin, Bristol, warsztaty ‒ Vienna Pain Days, World Small Animal Veterinary Association Congress ‒ Kopenhaga, Singapur, South European Veterinary Congress ‒ Barcelona, Madryt, British Small Animal Veterinary Association Congress, Deutsche Veterinärmedizinische Gesellschaft Veterinär Kongress, Kongres Polskiego Stowarzyszenia Lekarzy Weterynarii Małych Zwierząt. Wykładowca na kongresach zagranicznych i krajowych. Ukończył dwustopniowy kurs anestezjologii weterynaryjnej organizowany przez European School for Advanced Veterinary Studies Luxemburg.
Od 2015 r. pracuje w Klinice Weterynaryjnej „Szmaragdowa 24/7” w Lublinie oraz współpracuje z innymi praktykami, w których znieczula pacjentów. Jest autorem artykułów o tematyce anestezjologicznej. Ponadto prowadzi szkolenia i autorskie warsztaty praktyczne, seminaria i wykłady z zakresu anestezjologii weterynaryjnej w Polsce i za granicą. Od 2019 jest specjalistą chorób zwierząt futerkowych. Ukończył także studia podyplomowe z zarządzania na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie.

lek. wet. Zofia Fraś
Absolwentka warszawskiej SGGW w 2011 roku. W pracy zajmuje się anestezjologią oraz leczeniem bólu u pacjentów młodych jak i geriatrycznych. Od 2016 roku prowadzi szkolenia oraz wykłady z zakresu anestezjologii oraz medycyny ratunkowej dla lekarzy oraz techników weterynarii. W 2018 roku uzyskała tytuł VAT (Międzynarodowa Szkoła Anestezjologii Weterynaryjnej VASTA). Ukończyła także trzy moduły ESAVS Cardiology (European School for Advanced Veterinary Studies).
Jest członkiem AVA (Association of Veterinary Anesthetists) oraz IVAPM (International Veterinary Academy of Pain Management)
Rozwija swoją miłość do farmakologii oraz organizacji pracy zgodnie z maksymą doktora Roberta Smitha; „Nie ma bezpiecznych środków znieczulających. Nie ma bezpiecznych procedur znieczulenia. Są tylko bezpieczni anestezjolodzy”.

dr n. wet. Jolanta Bujok
Ukończyła Wydział Medycyny Weterynaryjnej we Wrocławiu w 2009 roku, a w 2014 roku obroniła swoją pracę doktorską „Wpływ analogów GnRH na kurczliwość dolnych dróg moczowych in vitro” i obecnie pracuje na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu.
Od 2012 roku zajmuje się terapiami nerkozastępczymi zarówno w pracy naukowej jak i klinicznej, przeprowadziła już ponad 250 hemodializ u zwierząt. Stale poszerza swoją wiedzę z zakresu nefrologii na wielu kursach, warsztatach i konferencjach w kraju i zagranicą.
W 2018 roku ukończyła dwuletnią akademię dializoterapii weterynaryjnej organizowaną przez UC Davis School of Veterinary Medicine w Stanach Zjednoczonych i po zdaniu egzaminów otrzymała Ceftificate of Achievement in Hemodialysis. Prywatnie interesuje się podróżami i językami obcymi, stara się też spędzać jak najwięcej czasu ze swoją córeczką. W domu towarzyszą jej dwa niesforne kocury.

lek.wet. Barbara Zacharewicz
Absolwentka Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Odbyła liczne staże zagraniczne, w tym w USA. Odbyła kursy m.in. ESAVS Soft Tissue Surgery. W trakcie specjalizacji z radiologii weterynaryjnej. Współwłaścicielka przychodni specjalistycznej pod Budapesztem.
Konsultant w wielu placówkach w Polsce.

lek. wet. Magdalena Kraińska
Absolwentka Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie w 2012 roku. Doktorantka I Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w Katedrze Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej. Konsultuje pacjentów nefrologicznych i urologicznych z całego kraju, kwalifikuje i wykonuje zabiegi hemodializy u psów i kotów, jest współtwórcą nowoczesnej stacji dializ dla zwierząt znajdującej się w Całodobowej Klinice Weterynaryjnej „Puławska” w Warszawie.
Od 2019 r. związana z międzynarodową kliniką weterynaryjną „Anicura” w Szwecji, gdzie podnosi swoje kwalifikacje pod okiem europejskich specjalistów.
Jest współautorką i współorganizatorką pierwszych w Polsce Praktycznych Warsztatów Nefrologicznych dla lekarzy weterynarii, wykładowcą na licznych konferencjach w kraju i za granicą, autorką artykułów opublikowanych w specjalistycznej prasie weterynaryjnej oraz członkiem Europejskiego Towarzystwa Nefrologii Weterynaryjnej i Urologii (ESVNU). Od 2020 roku rozpoczęła naukę w European School for Advanced Veterinary Studies (ESAVS) w Luxemburgu z zakresu chirurgii.
Od 2021 roku rozpoczęła studia specjalizacyjne z Chirurgii Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.
Szczególne zainteresowania to ostre uszkodzenie nerek, chirurgia naczyniowa oraz transplantacyjna, metody leczenia nerkozastępczego.

prof. dr hab. n. wet. Roman Lechowski
Specjalista chorób psów i kotów, kierownik Zakładu Chorób Wewnętrznych Małych Zwierząt SGGW w Warszawie, redaktor naczelny Weterynarii po Dyplomie. Specjalizuje się w chorobach wewnętrznych psów i kotów, a w szczególności endokrynologii, gastroenterologii, chorobach metabolicznych oraz chorobach układu wydalniczego. Ma 40 letnie doświadczenie kliniczne i dydaktyczne.
Jest autorem lub współautorem ponad 150 prac naukowych, popularnonaukowych, przeglądowych z zakresu chorób wewnętrznych, 4 podręczników, redaktorem tłumaczeń podręczników z zakresu chorób psów i kotów, wykładowcą na licznych sympozjach, szkoleniach, studiach specjalizacyjnych z zakresu chorób psów i kotów i konferencjach.

dr hab. Jarosław Popiel, prof. UPWr
Ukończył wydział Medycyny Weterynaryjnej, Akademii Rolniczej (obecnie Uniwersytet Przyrodniczy) we Wrocławiu w 1990 roku i rozpoczął pracę w Katedrze Chorób Wewnętrznych z Kliniką Koni, Psów i Kotów. W roku 1998 uzyskał tytuł doktora nauk weterynaryjnych z zakresu chorób wewnętrznych, natomiast w 2001 roku tytuł specjalisty chorób psów i kotów. W 2011 roku uzyskał tytuł doktora habilitowanego nauk weterynaryjnych. Od 2013 roku pracuje na stanowisku profesora nadzwyczajnego. Dr hab. J. Popiel prowadzi zajęcia z diagnostyki weterynaryjnej, immunologii klinicznej oraz chorób wewnętrznych. Stworzył przedmiot fakultatywny „Dermatologia zwierząt”, który prowadzi od 10 lat. Jest wykładowcą zagadnień dermatologicznych na studiach podyplomowych z zakresu chorób psów i kotów oraz chirurgii weterynaryjnej. Jest opiekunem pracowni endokrynologicznej i dermatologicznej w Katedrze Chorób Wewnętrznych z Kliniką Koni, Psów i Kotów, gdzie konsultuje przypadki dermatologiczne i endokrynologiczne. Członek PSLWMZ, PTNW oraz European Society of Veterinary Dermatology (ESVD). Autor ponad stu publikacji naukowych i współredaktor naukowy książek: “Kliniczna endokrynologia psów i kotów”, „5 minut konsultacji weterynaryjnej – psy i koty” „Praktyka Kliniczna Psy”, jak również redaktor naukowy pierwszego i drugiego polskiego wydania „Dermatologii małych zwierząt. Kolorowy atlas i przewodnik terapeutyczny”.

lek. wet. Ewa Zwierzyńska
Absolwentka Wydziału Medycyny Weterynaryjnej SGGW w Warszawie. Od 21 lat pracuje klinicznie, od 16 konsultuje pacjentów endokrynologicznych w prywatnej praktyce weterynaryjnej.
Endokrynologia jest jej pasją już od czasu studiów. „Pacjent endokrynologiczny jest jak dobry kryminał – trzeba dokładnie prześledzić wszystkie wątki”. Cały czas podnosi swoje kwalifikacje uczestnicząc w szkoleniach i kongresach.
Od kilku lat pokazuje lekarzom jak zrozumieć układ dokrewny i nie zgubić się w zależnościach. Prowadzi konsultacje pacjentów z całej Polski i nie tylko. Członek ESVE oraz ISFM.