Skip to content

INNOWACYJNA KONFERENCJA DERMATOLOGICZNO-ENDOKRYNOLOGICZNA! „DERMATOLOGIA I ENDOKRYNOLOGIA PSÓW I KOTÓW”
AIRPORT HOTEL OKĘCIE, WARSZAWA 14-15 KWIETNIA 2018 R.

4 genialnych wykładowców, 12 godzin nauki, 35 punktów edukacyjnych, 50 pytań, 220 uczestników – tak po krótce można podsumować warszawskie wydarzenie dermatologiczno-endokrynologiczne. Do hotelu Airport Okęcie zjechali lekarze weterynarii z całej Polski, aby wysłuchać wykładów znanych polskich prelegentów oraz gościa specjalnego z Belgii – dr. Jana Deqlercka.

Pierwszego dnia dr Jan Deqlercq i lek. wet. Joanna Karaś-Tęcza przybliżyli problem otitis externa u psów i kotów. W ciągu 6 godzin szczegółowo przedstawili przyczyny występowania chorób uszu, sposoby przygotowania kanału do leczenia oraz metody terapii dopasowane do różnych przypadków klinicznych, podkreślając jednocześnie kluczową rolę wyniku badania cytologicznego. Uczestnicy mieli możliwość porównania przypadków dermatologicznych występujących w Belgii i w Polsce oraz różnych podejść klinicznych specjalistów.

Lekarze, którzy zgłosili chęć udziału w uroczystej kolacji, w sobotę wieczorem uczestniczyli w wycieczce niczym z „Back to the Future”. „Ogórek”, czyli autobus Jelcz, o godzinie 19.30 z 52 lekarzami weterynarii na pokładzie wyruszył historyczną trasą po Warszawie, a celem wycieczki była libańska restauracja na Pradze – Le Cedre 61. Huczna zabawa, przy uwodzicielskim pokazie tancerek brzucha, trwała do późnych godzin nocnych.

Sesja endokrynologiczna w drugim dniu konferencji została poprowadzona przez wybitnych profesorów: Romana Lechowskiego z SGGW w Warszawie i Jarosława Popiela z UP we Wrocławiu. Wykłady na temat nowego podejścia do niedoczynności tarczycy, zespołu Cushinga i choroby Addisona uczestnicy odebrali z ogromnym entuzjazmem. Wisienką na torcie były dwie prezentacje uczestniczek – laureatek konkursu dotyczącego najciekawszego przypadku choroby Addisona – lek. wet. Marty Folmer i lek. wet. Agaty Malesy z przychodni LOVET oraz lek. wet. Anny Bielskiej.

Innowacyjnym rozwiązaniem, użytym prawdopodobnie po raz pierwszy na konferencji weterynaryjnej w Polsce, była przygotowana przez nas aplikacja, w której uczestnicy mogli m.in. zadawać pytania prelegentom, dzielić się zdjęciami z wydarzenia, komunikować się między sobą oraz zgłaszać problemy i uwagi organizatorom. Szczególnie dużym zainteresowaniem cieszyła się możliwość zadawania pytań – użycie aplikacji najprawdopodobniej przełamało barierę związaną z tremą. Dowodem na to była ilość pytań zadanych wykładowcom – ponad 50! Uczestnicy wzięli również w foto-konkursie na najlepsze „selfie” z wykładowcą bądź pracownikiem firmy Dechra – laureatom rozdaliśmy ponad 50 dermokosmetyków! Niezależnie od wyniku konkursu każdy otrzymał słodki upominek – czekoladę belgijską z przesłaniem firmy, czyli „Time to change”!

Oprócz wykładów i konkursów z nagrodami, uczestnicy mieli możliwość zakupu podręczników w księgarni Libermed oraz zapoznania się z ofertą profesjonalnego laboratorium weterynaryjnego Vetlab.

Galeria

Niezapomniane wydarzenie „Endokrynologia i dermatologia psów i kotów”
Hotel Warszawianka, Jachranka 22-23 kwietnia 2017 r.

Konferencja zgromadziła 160 lekarzy weterynarii z całej Polski, którzy mieli przyjemność wysłuchać wykładów wybitnego specjalisty w zakresie endokrynologii weterynaryjnej, prof. Iana Ramseya z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu w Glasgow. Prof. Ramsey jest ekspertem z wieloletnim doświadczeniem klinicznym w zakresie diagnostyki i leczenia chorób Addisona i Cushinga. W trakcie sesji zagłębił się on w tematykę diagnostyki i najnowszych osiągnięć medycyny w zakresie obu wspomnianych chorób. Tematem szczególnej wagi dla wielu zgromadzonych lekarzy weterynarii była choroba Addisona, która pomimo ciągłego postępu medycynywciąż jest dużym wyzwaniem, stwarzającym spore problemy w zakresie poprawnej diagnostyki. Wynika to w znacznej mierze z podobieństwa jej symptomów do wielu innych znanych chorób. Profesor w oparciu o przypadki kliniczne, opowiedział o objawach, różnicowaniu, diagnozie i leczeniu choroby Addisona. Przy okazji prelekcji przedstawiono jedyny dostępny na polskim rynku produkt weterynaryjny służący do leczenia tej choroby – Zycortal (piwalan dezoksykortonu).

Niedziela była okazją do zaprezentowania najnowszych osiągnięć w zakresie dermatologii. Tym razem zgromadzeni uczestnicy mogli wysłuchać wykładów rodzimych prelegentów. Swoją wiedzą i doświadczeniem podzieliła się z zebranymi lek. wet. Joanna Karaś-Tęcza, która na co dzień zajmuje się trudnymi i nietypowymi przypadkami dermatologicznym w swoim Gabinecie „Dermawet”. Temat wykładu: W dobrym miejscu i o dobrej porze, czyli przypadki kliniczne, których bez terapii miejscowej wyleczyć nie można stał się okazją do zaprezentowania niebanalnych i niezwykle ciekawych przypadków, w zakresie których można było usłyszeć o kryteriach wyboru, formy, miejsca, długości i częstotliwości stosowania terapii miejscowej w dermatologii. Dopełnieniem pierwszego wystąpienia był wykład ostatniego z prelegentów, dr. hab. n. wet. Jarosława Popiela, prof. nadzw. z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Zaprezentował on, korzystając z doświadczeń zdobytych w swojej codziennej praktyce, kolejne interesujące przypadki kliniczne. Dzięki wykładom ekspertów uczestnicy mieli szansę dokładnie przeanalizować omówione problemy skórne występujące u psów i kotów.

Galeria